Każdy remont, zarówno mniejszy, jak i większy wiąże się z generowaniem dużej ilości odpadów, w tym gruzu. Dlatego każda osoba planująca remont musi zaopatrzyć się w kontener lub skorzystać bardziej nowoczesnej i lepszej opcji jaką jest wynajem firmy wywozowej. Dowiedz się, jak składować i utylizować gruz zgodnie z przepisami

Czym jest gruz – definicja

Gruz to ogólna nazwa dla odpadów pochodzących z rozbiórki, remontów budynków, prac budowlanych, wyburzeń, oraz innych działań, które generują odpadki związane z materiałami budowlanymi lub rozbiórkowymi. Jest to kategoria odpadów, która może zawierać różne materiały, takie jak beton, cegły, kamień, drewno, metal, gips, szkło, plastik i inne substancje, które występują w budownictwie i konstrukcji.

Gruz po remoncie

Istnieją różne klasyfikacje i podziały odpadów, jednak w przypadku odpadów budowlanych obowiązuje następujące rozróżnienie:

Grupa I – gruz czysty – gruz ceglany i gruz betonowy. Do czystego gruzu należą również takie odpady jak gleba, ziemia, kamienie czy piasek. Może zawierać niewielkie ilości ceramiki.
Grupa II – gruz zmieszany – Zmieszanym gruzem może być nazwany niesegregowany gruz betonowy lub ceglany wraz z takimi dodatkami odpadów jak ceramika, armatura sanitarna, siatka montażowa, drewno, szkło czy też złom.
Grupa III – gruz zanieczyszczony – Może zawierać w sobie wszystko to, co wchodzi w skład gruzu zmieszanego, a także różne odpady pochodzące z remontu: worki po materiałach budowlanych, luźne fragmenty betonu, płyty gipsowo-kartonowe, brudny styropian, wiadra z resztkami po malowaniu lub cementowaniu, siatki do montażu, a nawet tekstylia (m.in. wykładziny, dywany czy też odzież używana). W takim kontenerze nie mogą się jednak znaleźć odpady niebezpieczne lub inne, które nie zostały wymienione w przepisach.

Gruz poremontowy – dlaczego warto segregować gruz?

Segregacja gruzu jest korzystna, ponieważ utylizacja gruzu czystego jest o wiele tańsza. Jednak warto pamiętać, że należy przestrzegać ścisłych zasad i wytycznych. Gruz czysty może zostać wykorzystany przy powstawaniu nowych projektów, m.in. do stabilizacji i budowy fundamentów, do utwardzania powierzchni parkingowych. Przetwarzanie gruzu budowlanego pozwala na odzyskanie wielu cennych dla budownictwa surowców, takich jak kruszywo. Czysty gruz może być wielokrotnie wykorzystywany, dlatego jego składowanie i wywóz stanowi ważny element odpowiedzialnego recyklingu odpadów budowlanych.

Recykling gruzu daje wiele korzyści, zarówno ekonomicznych, jak i ekologicznych. Do najważniejszych należy zaliczyć:

• Zmniejszenie kosztów związanych z pracami i transportem,
• Recykling gruzu zmniejsza ilość odpadów trafiających na składowiska, co przyczynia się do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska,
• Redukcję emisji szkodliwych gazów,
• Wytworzenie ekologicznego materiału budowlanego,
• Zmniejszenie eksploatacji surowców naturalnych.

Czy gruz można wyrzucać do śmieci?

Składowanie gruzu wymaga wynajmu odpowiedniego kontenera lub zatrudnienia firmy odpowiedzialnej za wywóz i utylizację gruzu. Gruzu nie możemy wyrzucać w miejscach do tego nieprzeznaczonych, zostawiać go w lesie lub wyrzucać do śmieci. Mandat za pozostawienie odpadów budowlanych w lesie lub innym miejscu może wiązać się z karą nawet 5000 złotych (lub więcej). Kary za nielegalne składowanie gruzu są szczególnie dotkliwe.

Zobacz także: Odpady wielkogabarytowe – czym są? Co zaliczamy do śmieci wielkogabarytowych?

Dodaj komentarz